Hakkımızda

Kılıç Group

Ortadoğu, özellikle de Irak taşımaları alanında iddialıyız ve tartışmasız uzmanız

1990 yılında kurulup faaliyetlerine başlayan işletmemiz; geleceği gören güçlü örgütsel, finansal, işlevsel yapılanması ile öğrenerek, adım adım gelişerek bu güçlü günlerine erişmiştir.

Kurumsallaşma sürecini, TÜV-CERT ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Sertifikası alarak tamamlayan şirketimiz, 209 adet öz mal, 300 adet tedarik olmak üzere toplam 509 adetlik araç filosu ve dürüst, çalışkan, bilinçli, eğitimli, konularında uzmanlaşmış 300 kişilik sinerjik iş gücü ile özellikle Ortadoğu ve Irak taşımacılığı konusunda kazandığı uzmanlık ve müşteri yararına çözüm modelleri üreten genel işletme politikası ile bu bölge toplam taşımalarından aldığı payı her geçen gün daha da artırmaktadır.

Neden Kılıç Group?

Büyük Yatırım

Bulunduğumuz bu noktaya erişmemizde en önemli payın insan gücüne yaptığımız yatırım olduğuna inanırız.

Müşteri Odaklılık

Müşteri odaklı çalışırız. Hizmet politikalarına esneklik getirmek müşteri odaklılığın ilk adımıdır.

Kaliteli Hizmet

Bir sefer çok kar etmek yerine hizmet kalitemizden ödün vermeden kalıcı ve sürdürülebilir karı hedefleriz.

Kalite Politikamız

Toplam kalite anlayışından ödün vermeden, İnsani değerlerden uzaklaşmadan, Çevre bilinci içerisinde, Teknolojiyi yakından izleyerek, Ulusal ve uluslararası kuruluşlarla kurulacak stratejik iş birliklerinin yaratacağı sinerji ile ülke ekonomisine azami ölçüde katma değer sağlamak.

Çağdaş yönetim tarzları, bilinçli ve eğitimli iş gücü ile ekip çalışmasının yaratacağı sinerji çerçevesinde bireysel ve toplam iş performansını en üst düzeyde gerçekleştirmek.

Çalışan memnuniyetini sürekli kılacak empatik iş ortamları yaratarak, İşletme kaynaklarını en verimli şekilde kullanarak, müşteri odaklı hizmet anlayışımız doğrultusunda, müşteri ihtiyaç ve beklentilerini en yüksek düzeyde karşılayacak daha akılcı, daha bilinçli, daha hızlı, daha ekonomik, daha verimli, daha sağlıklı ve müşteri yararına çözümler üreten sistematik iş akışları ve işlemlendirme tarzları oluşturarak, ulusal sektörde lider ve öncü olmak, uluslararası platformda ise rekabet edebilecek düzeyi yakalamak ve sistemin sürekliliğini sağlamak, kalite politikamızın öncelikleri ve temel ilkeleri olarak benimsenmiştir.

Değerlerimiz

Müşteri Odaklılık; Müşterinin bugünkü ve gelecekteki beklentilerini algılamak ve karşılamak
Öğrenme ve Gelişim; İyileşme ve değişime yol açacak bilgininedinilmesi ve davranışlarımıza yön vermesi ile sürekli gelişimi sağlamak
Çalışan Memnuniyeti; Çalışanlarımızın beklentilerini fazlasıyla karşılamak
Çevreye Ve Topluma Saygı; Süreçlerimizde toplumun beklentilerine ve çevreyi korumaya karşı duyarlı olmak
Güvenilirlik; Yalan söylememek, etik değerlere uyum sağlamak
Sorumluluk Alma; Güç işlerde bile, bilgi ve beceri sınırlarını zorlayarak görev almak.

Misyonumuz

Grubumuzun faaliyet gösterdiği alanlarda üstlendiği işlemi, uluslararası standartlar çerçevesinde kaliteli ve istenilen zamanda bitirerek, müşteri memnuniyeti ve güvenini sağlamak, çalışanların bilgi birikimlerini ve tüm potansiyellerini bireysel ve şirket düzeyinde geliştirerek özgürce kullanmalarını sağlamaktır.

Vizyonumuz

Ulusal ve uluslararası pazarlardaki mevcut payımızı genişleterek, uluslararası alanda adından söz edilen lider firmalar arasında yer almaktır.

Müşterilerimiz